Společná stezka pro chodce a cyklisty, která je označena kruhovou modrou značkou, kde je nahoře bílý piktogram chodců a pod ním obrázek kola. Na této stezce spolu chodci i cyklisté sdílejí jeden společný prostor, a právě to bývá často předmětem svárů. Na poměrně úzkém prostoru se zde totiž mohou setkat jezdci na kole, bruslaři, běžci, maminky s kočárky nebo pěší venčící své čtyřnohé mazlíčky a snad každý z nich by chtěl mít stezku nejraději jen pro sebe.
Chodcům celkem přirozeně vadí jezdci na kole či bruslích, kteří velkou rychlostí projíždějí kolem nebo dokonce mezi nimi, aniž by o sobě dali dopředu jakkoli vědět. Naopak pro cyklisty je často velmi obtížné vyhnout se chodcům, kteří jdou ve skupince vedle sebe a zabírají tak prakticky celou šíři stezky, nebo kteří bez rozhlédnutí nečekaně změní směr svého pohybu.
A kdo že tedy má na společné stezce přednost? Podle zákona je to poměrně jednoduché: na společné stezce pro chodce a cyklisty nesmí jezdec na kole ohrozit chodce a stejně tak chodec nesmí ohrozit cyklistu, který po stezce projíždí. Obě skupiny účastníků jsou tedy zcela rovnoprávné a musí se vzájemně respektovat.
Držte se vždy u kraje komunikace
Na povrchu společné stezky nemusí být ani dělící čáry ani směrové pruhy. Mohlo by se tedy zdát, že vlastně není tak úplně jasné, kdo se má kde pohybovat. Pravidla však říkají, že cyklista by se měl držet u pravého kraje stezky ve směru své jízdy – do středu či levé části by měl vjíždět pouze při objíždění překážky nebo jiného účastníka provozu. Podobně by se i chodci měli vždy držet u jednoho kraje stezky. Je výhodnější držet se kraje levého. Nejen protože se jedná o komunikaci a chodci by se měli tedy pohybovat vlevo, ale zejména aby byla zajištěna dobrá vzájemná viditelnost protijedoucích cyklistů s chodci. Nestane se pak, že by se chodec zbytečně lekl stejným směrem jedoucího cyklisty, který jej bude předjíždět z těsné vzdálenosti.
Pěší i jezdci na kole by pak měli dodržovat ještě jedno důležité pravidlo: neměli by vytvářet větší skupiny účastníků, kteří by se pohybovali vedle sebe, zabírali tak celou šíři stezky a blokovali pohyb ostatních.
Předvídejte a buďte předvídatelní
Cyklisté i bruslaři by (nejen) při pohybu po společné stezce měli vždy přizpůsobit svou rychlost hustotě provozu. Obecně byste na kole po stezce nikdy neměli jet rychlostí vyšší než 30 km/hod. Pokud se po ní pohybuje větší množství dalších účastníků, měli byste jet ještě výrazně pomaleji.
Zároveň byste měli neustále pozorně sledovat dění kolem sebe, abyste dokázali předvídat případný nečekaný pohyb chodců, který by vám mohl zkomplikovat jízdu. V případě potřeby na sebe ostatní včas upozorněte zvonkem.
Podobně by měli i pěší bedlivě sledovat provoz kolem sebe, předvídat možné problémy a přizpůsobovat tomu svůj pohyb. Kromě toho by se měli sami snažit chovat předvídatelně – tedy žádné prudké pohyby nebo nečekané změny směru, kvůli kterým by mohli ostatním v nevhodné chvíli zkřížit cestu.
Poměrně často se na stezce se společným provozem můžeme setkat s chodci, ale i cyklisty nebo bruslaři, kteří s sebou mají své domácí mazlíčky. Jejich majitelé by vždy měli pamatovat na to, že když si pro venčení vybrali společnou stezku pro chodce a cyklisty, musí mít zvíře na vodítku a držet ho u sebe. Pokud zvířeti dovolí chaoticky pobíhat mezi ostatními účastníky provozu nebo ho nechají procházet se u druhého kraje stezky na dlouhém, nataženém vodítku, mohou tím velmi zkomplikovat život ostatním, a v horším případě i způsobit vážnou nehodu.
V této souvislosti je dobré si připomenout, že odpovědnost za zvíře a škodu jím způsobenou nese jeho páníček. Pokud tedy zvíře někomu způsobí hmotnou škodu, nebo dokonce škodu na zdraví, může to jeho majitele přijít velmi draho.
Mohlo by se zdát, že pohyb po společných stezkách, kde se může na jednom místě setkat tolik různých skupin účastníků s tolika různými, až protichůdnými představami o tom, jak by stezku v ideálním případě chtěly využívat, musí být vždy komplikovaný. Nemusí to však být pravda. Stačí k tomu jedna jednoduchá věc: ohleduplnost. Respektujte proto, že společná stezka nepatří pouze vám, a pohybujte se po ní vždy tak, abyste nikoho jiného neohrozili.
Zdroj: www.cistoustopou.cz
3.8.2022 Jaroslava Ficnerová
Obec Albrechtice se nachází severovýchodně od města Lanškrouna v okrese Ústí nad Orlicí a podle nového uspořádání spadá do Pardubického kraje. Katastrální území zaujímá rozlohu 1007,5 ha. Obec leží v údolí potoka Moravské Sázavy a tvoří bránu do přírodní lokality "Sázavského údolí", hojně navštěvovaného turisty a výletníky. V obci je hlášeno k trvalému pobytu 482 obyvatel.
Albrechtice 145
56301 Lanškroun
Telefon: 465 322 560
Email: urad@ou-albrechtice.cz
Starostka: Mgr. Petra Cachová
Místostar.: Mgr. Martin Biler, Ph.D.
IČO: 00581003
ISDS: 79ga3f5
Projekt Protipovodňová opatření obce Albrechtice (PDF 0,5MB)
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životního prostředí
![]() |
Titulní stránka RSS kanál Mapa stránek Fotogalerie Kontakt |