Stále platí příkaz nosit roušky na všech místech

Pokud jsou lidé ve veřejném prostoru, musí mít zakrytý nos a ústa a dodržovat odstup (2m). Dle našich zjištění nejvíce toto nařízení porušují cyklisté. Lidé si mohou při jízdě na kole sundat roušku nebo jinou ochranu obličeje pouze tam, kde nepotkávají další cyklisty nebo další osoby. Ve městě nebo na cyklostezce, kde se pohybují chodci, bruslaři a další cyklisté, je nutné mít roušku na obličeji i při jízdě na kole! I nadále platí, že na nezbytně nutnou dobu se smí pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob (s výjimkou členů domácnosti).

Bod 3: Zákaz volného pohybu osob podle bodu 1. se nevztahuje na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech za splnění těchto podmínek:

– nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, a to s výjimkou venkovních sportovišť, kdy jsou sportující osoby, popř. skupina společně sportujících osob, odděleny od jiných osob fyzickou překážkou (např. stěna nebo plot) nebo vzdáleností nejméně 2 metry,

– společně sportují jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, popřípadě při sportování od jiných osob zachovávají odstup nejméně 2 metry, – nejsou využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení, ve kterých by nebyly plněny shora uvedené podmínky, včetně cesty za účelem tohoto sportování.

Bod 4: Toto mimořádné opatření se vydává s účinností od 7. dubna 2020 od 0:00 hod. do konce nouzového stavu.

 

Nařízení ministerstva zdravotnictví MZDR 13894/2020-1/MIN/KAN nosit roušky na všech místech mimo bydliště a s výjimkou řidiče vozidla a dítěte ze dne 30. března 2020 ovšem stále platí, nové opatření ho nezrušilo: „Všem osobám se s účinností od 31. března 2020 zakazuje pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to s výjimkou: – dětí do dvou let věku a – řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle,“ stojí v jeho jediném bodě. 

Ani z odůvodnění ministerského opatření není zřejmé, že by příkaz nosit roušky v lese byl zrušen: „Mimořádné opatření ze dne 30 března 2020, č. j. MZDR 12745/2020-4/MIN/KAN, kterým se zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky, až na některé výjimky, se doplňuje o další výjimku tak, aby bylo umožněno sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě apod., avšak zpravidla se zachováním všech klíčových opatřeních k likvidaci šíření onemocnění COVID-19, způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2,“ stojí v odůvodnění.  V této větě se říká, že venkovní sportoviště mohou být pro lidi zpřístupněna za výše uvedených podmínek, avšak pro přírodu a parky se nic nemění – platí zákaz pohybu na všech místech bez ochrany nosu a úst.

Další odstavec pak přináší jistotu. Lze se věnovat sportům – avšak jen na zákonem jmenovaných  venkovních sportovištích:

„Za splnění uvedených podmínek se tak lze věnovat celé řadě sportů, zejména: – běhu, – chůzi, – cyklistice, – gymnastice, – venkovnímu bruslení, na ledě i na kolečkových bruslích, a skateboardingu, – jízdě na koni, – golfu s nejvýše dvěma osobami ve skupině hráčů (ve flightu), – tenisu, stolnímu tenisu, badmintonu, volejbalu, včetně plážového, a nohejbalu, vždy s nejvýše dvěma hráči na každé straně hřiště, – lyžování a snowboardingu, – vodním sportům, jako je jachting, kanoistika, veslování a windsurfing, při nejvýše dvou osobách v lodi, – sportovní střelbě, – bojovým, silovým a úpolovým sportům, – sportovnímu letectví, a to na venkovních sportovištích,“ pokračuje opatření. Pro všechny tyto sporty existují  oficiální „venkovní sportoviště“ pro ty, kteří je nechtějí provozovat „na divoko“ v lese, na louce, cestě nebo na řece.

9.4.2020 Jaroslava Ficnerová

9. 4. 2020 | Zobrazení: 903x

Obec Albrechtice

Obec Albrechtice se nachází severovýchodně od města Lanškrouna v okrese Ústí nad Orlicí a podle nového uspořádání spadá do Pardubického kraje. Katastrální území zaujímá rozlohu 1007,5 ha. Obec leží v údolí potoka Moravské Sázavy a tvoří bránu do přírodní lokality "Sázavského údolí", hojně navštěvovaného turisty a výletníky. V obci je hlášeno k trvalému pobytu 482 obyvatel.

více informací...

Kontakt

obalkaAlbrechtice 145
56301 Lanškroun

Telefon: 465 322 560
Email: urad@ou-albrechtice.cz

Starostka: Mgr. Petra Cachová
Místostar.: Mgr. Martin Biler, Ph.D.

IČO: 00581003
ISDS: 79ga3f5

více informací...

Důležité odkazy

Region Lanškrounsko Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko
Povodňový plán Albrechtice
G-Obec - Albrechtice

Protipovodňová opatření obce Albrechtice

Projekt Protipovodňová opatření obce Albrechtice (PDF 0,5MB)

logo eu povodne

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životního prostředí

© 2014 Obec Albrechtice, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz |
  CzechPoint Titulní stránka
RSS kanál
Mapa stránek
Fotogalerie
Kontakt